Projects

International

ReBuilt – –
Circular and digital renewal of central Europe construction and building sector
Program: INTERREG
Project leader: Prof.Dr.Ing. Palou Martin-Tchingnabé
Annotation: Stavebníctvo je jedným z odvetví s najväčšou spotrebou prírodných zdrojov (viac ako 50 % všetkých vyťažených materiálov, 50 % vody a 1/3 energie sa spotrebuje v stavebníctve, čím vzniká aj viac ako 1/3 všetkých odpadov. a 1/3 GHG), preto má podpora obehového hospodárstva (CE) v tomto sektore významný vplyv na blahobyt stredoeurópskej spoločnosti a zvyšuje jej efektívnosť využívania zdrojov. Súčasná situácia inovačných ekosystémov pre kruhovú a digitálnu výstavbu sa v jednotlivých regiónoch výrazne líši. Zatiaľ čo niektoré regióny už majú osvedčené postupy používania recyklovaných materiálov a zavedené administratívne postupy (napr. kritériá konca odpadu), iné stále robia prvé kroky smerom k kruhovej a digitálnej výstavbe (napr. so zameraním hlavne na zasypávanie stavebného a demolačného odpadu). . Spoločné medzery vo všetkých regiónoch sú však:1. Všeobecná neochota k produktom na báze sekundárnych surovín (SRM); 2. Nedostatok fungujúceho stavebného trhu založeného na SRM; 3. Nedostatok vhodných údajov o kvalite produktov na báze SRM a ich vysledovateľnosti (toky odpadu k produktom); 4. Nedostatok administratívnych/právnych ciest na opätovné použitie produktov.5. Nedostatok osvedčených postupov obchodných modelov obehového hospodárstva; 6. Nedostatok nadnárodného vzdelávacieho programu pre odborníkov v tvare T.Celkovým cieľom projektu ReBuilt je zvýšiť povedomie a atraktívnosť okružnej a digitálnej výstavby prostredníctvom vytvorenia vzdelávacieho programu, modernizácie a pilotovania nových riešení (technických a digitálnych), modernizácie opatrení na strane dopytu vrátane zeleného označovania, EoW, zelené verejné obstarávanie (GPP) a prostredníctvom vytvorenia prvej stredoeurópskej stratégie okružnej a digitálnej výstavby, ktorá bude nasadená prostredníctvom siete regionálnych obehových a digitálnych stavebných uzlov. Výstupy a výsledky projektu budú ďalej preberať výstavbu v strednej Európe, berúc do úvahy regionálne a mestské/vidiecke špecifiká.
Duration: 1.4.2023 – 1.6.2026
H2GEO – Nová technológia výroby vodíkových a geopolymérnych kompozitov z odpadu po ťažbe uhlia
New technology for the production of hydrogen and geopolymer composites from coal mining wasteuction from post-mining waste
Program: 5RP
Project leader: Prof.Dr.Ing. Palou Martin-Tchingnabé
Annotation: Súčasná situácia na trhu s palivami, súvisiaca najmä s vojnou na Ukrajine, môže spôsobiť prerušenie dodávok palív a iných surovín vrátane stavebných materiálov.V rámci projektu je plánovaný vývoj komplexnej technológie pre manažment skládok banského odpadu. Hlavnou myšlienkou projektu je využitie separovaných minerálnych frakcií a popolčeka na výrobu geopolymérnych kompozitov. Plánuje sa využitie CO2 ako procesného nosiča pri výrobe kompozitov.Ďalším dôležitým aspektom projektu je určenie možnosti získavania vodíka zo splyňujúcich energetických frakcií. Kvalitné suroviny na výrobu geopolymérov a vodíka zabezpečí využitie inovatívneho mobilného separátora na spracovanie banského odpadu. Projekt umožní vytvorenie ekologických a ekonomicky opodstatnených zariadení s využitím materiálu zo skládky odpadu po ťažbe. Dosiahnutie konečného cieľa bude možné vďaka realizácii čiastkových cieľov stanovených v projekte, vrátane vývoja technológií venovaných výrobe geopolymérov a vodíka.
Duration: 1.7.2023 – 30.6.2026